Köşebaşı Restaurant

1995 yılından itibaren Köşebaşı, Türk mutfağı örneklerini ülke sınırları dışına taşıyarak, sadece Türkiye’de on bir; Dünyanın çeşitli noktalarında ise beş şubesi bulunmaktadır.

YÖRESEL YEMEKLER Hit: 1177 / Yorum: 0 / 6 Aralık 2012 06:51
Köşebaşı Restaurant
-A +A

Klasik kebap restaurantı anlayışının dışında Türk mutfağındaki değişimi sunmaya çalışan Köşebaşı, 1995 yılından bu yana, Adana ve Tarsus yöresi et yemeklerinin geleneksel lezzetlerini modern sunumu ile günümüze taşımıştır.

Köşebaşı, başlangıçlarında; çiğ köfte, fındık lahmacun ve salatalar yer alırken ana yemek olarak da lahmacun, patlıcanlı pide, çöp şiş, Tarsus kebabı, patlıcanlı kebap, terbiyeli şiş, tavuk şiş gibi mekana özgü reçetesiyle lezzet sunuyor.

Sürdürdüğü özgün yemek kültürüyle Conde Nast Traveler dergisinin 14,000 üyesi tarafından “Dünyanın En iyi 50 restoranından Biri” seçilen Köşebaşı “Uluslararsı Turizm, Otelcilik ve Catering Endüstrileri Ödülü’ne Türk mutfağını en iyi yansıtan restoran olarak layık görülmüştür. Dünyaca ünlü Time dergisi ise Köşebaşı adını “İstanbul’daki en iyi kebap restoranı” olarak tüm dünyaya duyurmuştur.

Dünyanın çeşitli noktalarında da hizmet veren Köşebaşı Atina’da, Sao Paulo’da, Bahreyn ve Dubaide de birer şube açarak, lezzeti ile ulaştığı dünyaya şubeleri ile de açılmış oldu.

Mekan ayrıca ‘Köşebaşı Express’ ile bölgelerin paket servis isteklerini de cevaplamaktadır.

İletişim Bilgisi

Merkez şube Adres: 5. Gazeteciler sitesi Lavanta sokak A8/2 no:10 Akatlar İstanbul
Fax: 0212 268 05 25
Web: www.kosebasi.com.tr
e-mail: info@kosebasi.com.tr
Adres: Bronz Sokak No:5 Maçka İstanbul
Tel: 0212 230 38 68
Paket Servis: 0212 241 34 34

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları