Antik Usulü Kuzu Tandır

Antik Usulü Kuzu Tandır

Hazırlanışı:

1 gün önceden eti, az soğan, sarımsak, karabiber, sirke ve zeytinyağıyla marine edin. Bir tencereye az sıvı yağ koyup, kız­dırın. Marine ettiğiniz kuzu etinin iki tarafını da nar gibi kızartın. Kalan tüm malzemeyi, sarımsağı, soğanı, kayısıyı ilave edip malzemeler renk alana kadar kavurun. Tuzunu biberini ekleyip bir fırın tepsisine çıkarın. 1 su bardağı sıcak su ilave edip üzerini alüminyum folyoyla kapatıp, 180 derece fırında bir buçuk iki saat süreyle pişirin. Fırından çıkarıp üzerine temiz nemli bir havlu örtün. 20 – 25 dakika dinlendirin.

Ottoman Çirli için; Tencereye yağı koyup, soğanı çok kısık ateşte sararıncaya kadar kavurun. Sarımsağını, buğdayını koyup bir miktar daha yakmadan dikkatlice kavurun. Tuzunu, biberini, zerdeçalını koyup, 3 su bardağı et suyunu ilave edip, altını hafif açıp, her 2 dakikada bir karıştırarak suyunu çektirin. Her seferinde bir su bardağı et suyunu ilave edip karıştırın. En son koyacağınız et suyundan önce sebzeleri ekleyip, 15 – 20 dakika kadar pişirin ve ocaktan alın. Kremasını peynirini taze kişnişini ilave edip 5-10 dakika dinlendirdikten sonra yemeğiniz servise hazırdır.

Ottoman Çirli’yi tabağın altına, üzerine kuzu tandırı kemiksiz koyup yanına siyah üzüm koyarak servis edebilirsiniz. Şefin Notu: Kuzu dana etlerinin yanında mutlaka siyah üzüm veya meyve servis edilmelidir. Özellikle Ramazan aylarında hazmı kolaylaştırırve kalori değerini dengeler

Diğer Yazılar