Arnavut Böreği

Arnavut Böreği

HAZIRLANIŞI:

Öncelikle, 1 kilo undan, bir bardak un ayırıp diğer unu hamur yoğurma kabına unu alalım, üzerine tuz ve suyu alıp yumuşak olmayan bir hamur elde edelim, yarım saat dinlenmeye alalım. Ayırdığımız una nişasta katalım bir kenara alalım.
Kıyma harcını hazırlamak için, bir tavaya yağ ve kıymayı alalım, kıyma suyunu salıp çekene kadar kavuralım. Üzerine, yemeklik doğradığımız soğanı ilave edip soğanlar pembe renk alana kadar kavurmaya devam edelim. Sonra sırası ile karabiberi, tuzu ve ince kıyılmış maydanozu katalım iyece karıştırıp ocaktan alalım.
Dinlenmiş olan hamuru rulo yapalım ve iki eşit parçaya bölelim. Ayırdığımız yarımları 15 eşit parçaya bölelim. Ayırdığımız bezeleri tek tek tatlı tabağı büyüklüğünde, ayırdığımız un nişasta serperek açalım. Aralarını yağlayarak üst üste koyalım ve buzdolabına kaldıralım. Diğer 15 bezeye de aynı işlemi uygulayalım. Son açtığımız hamurlara yağ sürülmeyecek, İlk açıp buzdolabına kaldırdığımız 15 parça hamuru çıkarıp, merdane yardımı ile tepsiden biraz genişçe açalım, yağlanmış tepsiye serelim, kenarlarından hamur taşmalı. Hazırladığımız iç harcı yayarak dağıtalım.
Diğer hamurları alıp aynı şekilde tepsinin boyutunda bir hamur açıp, tepsiye harcın üzerini kapatacak bir şekilde yerleştirelim. Alttaki hamuru üzerine kapatalım, böreği istediğiniz boyutta keselim. Üzerine kalan sıvıyağı dökelim elimizle her yerine sürelim, çörek otu serpelim 190 derecelik ısıda üzeri kızarana kadar pişirelim. Afiyet olsun.

Diğer Yazılar