Çilek Reçelli Tart

Çilek Reçelli Tart

HAZIRLANIŞI:

Fırını 180 dereceye ayarlayın.12 ya da 16’lık tart kalıbını tereyağı ile iyice yağlayın.

Fırın tepsisine yağlı kâğıt serin. Üzerine önce portakal rendesini sonra pudra şekerini serpin. Tepsiyi fırının en alt rafına yerleştirin ve şeker eriyip, portakal kabuğu rendelerini iyice örtene kadar yaklaşık 12-15 dakika fırınlayın. Tepsiyi fırından çıkartın ve şekerlenmiş portakal rendesi soğuyana kadar bekletin. Ufalayın.

Tart hamurunu yarım santimetre kalınlığında açın. Bir bardağı baş aşağı kullanarak daireler kesin. Daire şeklindeki hamur parçalarını tart kalıbının çukurlarına iyice yerleştirin.

Reçelli malzeme için, çilekleri, sarı pudra şekerini, vanilyayı, gülsuyunu ve portakal likörünü bir tencereye koyup iyice karıştırın ve kaynayana kadar yaklaşık 5-8 dakika pişirin. Soğuması için bir kenarda bekletin.

Çilek reçeli malzemesini, soğuduktan sonra tart kalıplarına eşit miktarlarda dağıtın. Kalıpları fırına koyun ve hamurun rengi pembeleşene kadar yaklaşık 10-12 dakika fırınlayın. Tartları fırından çıkartın ve bir tel kalıp üzerinde soğumaya bırakın.

Servis için her tabağa 1-2 çilek reçelli tart koyun. Her tartın üzerine bir tatlı kaşığı kaymak ekleyin ve tabağı taze çilek dilimleriyle süsleyin. Şekerlenmiş portakal kabuğu kırıntılarını da üzerine serpip, servise sunun.

Diğer Yazılar