Etli Sebzeli Güveç

Etli Sebzeli Güveç

MALZEMELER:

Mantarları dörde bölüyoruz. Kırmızı biberi ve köy biberlerini ayıklıyoruz ve küp doğruyoruz. Sarımsakları doğruyoruz. Tencereye doğranmış kuzu kaburgayı alıyoruz ve sotelemeye başlıyoruz. Sarımsakları ve defne yaprağını atıyoruz.

Biberleri atıyoruz, karıştırıyoruz. Salçasını ilave ediyoruz. İyice kavurduktan sonra sıcak suyunu veriyoruz. Tane karabiberini atıyoruz. Kapağını kapatarak pişmeye bırkıyoruz. Kabakları ve alaca soyulmuş patlıcanı parmak boyunda doğruyoruz. Fırın tepsisine kabak ve patlıcanı yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye koyuyoruz.

Tuzunu ve sıvıyağı döküyoruz, harmanlıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında yarı kıvamda pişiriyoruz. Ayrı bir tavaya sıvıyağ döküyoruz ve mantarı yarı kıvamda soteliyoruz. Küçük güveç kaplarını fırın tepsisine diziyoruz. Etli harcı güveç kaplarına paylaştırıyoruz. Üzerlerine mantarları paylaştırıyoruz. Onun da üstüne 1-2 parça patlıcan ve kabak koyuyoruz. Domatesi soyuyoruz ve dilimleyerek güveçlerin üzerine koyuyoruz. Üstünden tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında yarım saat kadar pişiriyoruz.

Diğer Yazılar