İmam Bayıldı

İmam Bayıldı

HAZIRLANIŞI:

Soğanları piyazlık doğruyoruz. Sarımsakları da doğruyoruz.Tencereye sıvıyağ dökerek soğan ve sarımsakları kavuruyoruz. 1 domatesi üzeri için ayırıyoruz. Domatesleri soyuyoruz ve küçük küp şeklinde doğruyoruz. Biberlerin ikisi üzeri için ayırıp kalanı ince ince doğruyoruz. Soğanların peşinden biberleri de ilave ediyoruz. Biraz çevirdikten sonra salçasını ekliyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz. Domatesini de tencereye koyarak karıştırıyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.

Patlıcanların kabuklarını soyuyoruz. Sıvıyağda bütün olarak kızartıyoruz. Kağıt havlu üzerine alıyoruz ve yağını çektiriyoruz. Üzerlerine tuz serpiyoruz. Patlıcanların ortasını bıçakla çiziyoruz. İçlerini açıyoruz ve hazırladığımız domatesli harcı dolduruyoruz.

Ayırdığımız domatesi iri iri dilimleyerek patlıcanların üzerlerine birer tane yerleştiriyoruz.Biberleri de birer tane üstlerine yerleştiriyoruz. Domates harcı tenceresinde kalan sosu suyla hafif açıyoruz. Patlıcanların üzerine döküyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. İlk sıcaklığı çıkınca maydanoz ve limonla süsleyerek servis ediyoruz.

Diğer Yazılar