Mantar Dolmalı Patatesli Köfte

Mantar Dolmalı Patatesli Köfte

HAZIRLANIŞI:

Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz ve yoğuruyoruz. Köfte harcını iyice yoğurduktan sonra dinlenmeye bırakıyoruz.

İç harcı için, soğanı yemeklik doğruyoruz. Patatesleri rendeliyoruz. Soğanı biraz sıvıyağla birlikte tavaya alıyoruz. Soğanı kavurduktan sonra patatesi ilave ediyoruz. Tuzunu, karabiberi ve zerdeçalı ilave ediyoruz, karıştırıyoruz.

Mantarların saplarını çıkarıyoruz. Yağlanmış tepsiye çanak gibi diziyoruz. Bir kaseye sarımsağı ve kaşar peyniri rendeliyoruz. Tereyağını ilave ediyoruz. Tuz,karabiberi, pul biber ve galeta unu koyuyoruz. Harcımızı yoğuruyoruz. Harçtan toplar yapıp mantarların içine koyuyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelikfırında pişmeye bırakıyoruz.

Köfte harcından portakal büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlıyoruz ve buzdolabı poşeti arasına koyarak üstüne bastırıyoruz ve büyütüyoruz. Ortaya patatesli harçtan koyuyoruz ve poşet yardımıyla rulo şeklinde sarıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Mantarları tabağın kenarına diziyoruz. Ortaya köfteleri diziyoruz. Köftenin üzerine de çırpılmış yoğurt döküyoruz. Tereyağını eritiyoruz ve üzerine gezdirerek
servis ediyoruz.

Diğer Yazılar