Rice Cake

Rice Cake

HAZIRLANIŞI: 

Pirinç keklerine şekilverirken ve sıcakyapışkan hamurdan ellerinizi korumak için baştan mutfak tezgahının üzerine mısır nişastasını cömertçe serpin.

Pirinç ununu, şekeri ve suyu çukur bir kap içinde homojen olana kadar karıştırın. Karışımı benmari usulü 6-7 dakika kadar yumuşak, yapışıkve homojen olana kadar pişirin. Sonrasında karışımı spatula yardımıyla mısır nişastası serpilmiş tezgahın üzerine dökün. Pürüzsüzve orta sertlikte bir hamur elde edene dek azar azar mısır nişastası ekleyerekyoğurun. Hamuru top şeklinde toparlayıp altı eşit parça oluşturun.
Kırmızı fasulye püresi için konservedeki kırmızı fasulyeyi ve yarım su bardağı şekeri rondodan geçirerek püre haline getirin. Bu kısımda işin en eğlenceli tarafı pirinç keklerine sekilverme aşamasıdır. Ellerinizi mısır nişastasına bulayın. Parçalardan birini alıp avuç içi ve parmaklarınızla 8-10cm çapında olacak şekildeyassılaştırın. Sonrasında kenarlar birleştirileceği için kenarların daha ince, orta kısmın daha kalın olmasına dikkat edin. Yassı disklerin ortasına 2 tatlı kaşığı kırmızı fasulye püresi yerleştirin. Kenarlarını birleştirerek top şekline getirin. En son aşamada; küçük birçukur kap içinde yarı yarıya karıştırılmış mısır nişastası ile pudra şekerine batırıp çıkartarak servise hazır hale getirin. Çeşitlendirmek için susama da batırılabilir. Kırmızı fasulye püresi ile birlikte mevsim meyveleri (şeftali, kavun) kullanılabilir.

Diğer Yazılar