Sebze Püreli Biftek

Sebze Püreli Biftek

HAZIRLANIŞI:

Bifteği dilimliyoruz. Tavaya az sıvıyağ döküyoruz ve biftek dilimlerini önlü arkalı hafif kızartıyoruz. Soğanları yarım ay şeklinde doğruyoruz. Mantarları, havucu, köy biberlerini doğruyoruz. Domateslerin de kabuğunu soyuyoruz ve doğruyoruz.

Biftekleri fırın kabına diziyoruz. Biftekleri kızarttığımız tavaya doğradığımız sebzeleri ilave ediyoruz ve sotelemeye başlıyoruz. Salçasını koyuyoruz. Karıştırdıktan sonra domatesleri ekliyoruz. Sıcak su veriyoruz ve tuzunu atıyoruz. Biraz kaynatıyoruz. Fırın kabındaki etlerin üzerine sebze sotesini döküyoruz. Sosunu da ilave ediyoruz. Tane karabiberi ve defne yaprağını atıyoruz. Kapağını kapatıyoruz ve önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

Püresi için, haşlanmış patatesleri eziyoruz ve tencereye alıyoruz. Ocağın altını açınca tereyağını ilave edip karıştırıyoruz. Yavaş yavaş sütünü koyuyoruz. Karıştırıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Kıvamı ne çok katı ne çok akıcı olmalı, sütü kontrollü bir şekilde dökmeliyiz. Püreyi, tırtıklı uç taktığımı kremş şanti torbasına dolduruyoruz. Pişmek üzere olan et yemeğini fırından çıkarıyoruz. Üzerine püreyi şekilli bir şekilde sıkıyoruz. Tekrar fırına veriyoruz ve püre kızarana kadar pişiriyoruz.

Diğer Yazılar