Sonbahar Böreği

Sonbahar Böreği

Patatesleri küçük küp şeklinde kesin. Havuçları rendeleyin.

Pırasayı ve mantarları ince kesin. Soğanları yemeklik doğrayıp 2 ye ayırın.

Tavada 2 yemek kaşığı zeytinyağını kızdırın. Bir soğanı koyup hafif soteleyin. Kıymayı ekleyip kavurun. Mantarı, tuz ve karabiberi ekleyip karıştırın. Yaklaşık 2 dakika sonra ateşten alın ve bir tabağa boşaltın.

Aynı tavada tekrar 2 yemek kaşığı zeytinyağı kızdırın. Diğer soğanı ekleyip soteleyin. Sonra rende havucu ilave edip 2-3 dakika daha soteleyin. Tuz ve karabiber ekleyin. Havuçlarıda ayrı bir tabağa çıkarın.

Ve en son aynı tavada kalan 2 yemek kaşığı zeytinyağını kızdırın. İnce doğranmış pırasayı koyup kavurun. Küçük küp kesilmiş patatesleri ilave edip kavurun. Tuz, karabiber ve muskat rendesiyle baharatlandırın.

Erimiş tereyağını sütle beraber çırpın.

2 adet yufkayı üst üste düz bir zemine açın. Üzerine sütlü karışımdan sürüp kıymalı harcı yayın. Sonraki yufkayı birinci katmanın üzerine yerleştirip sütlü karışımdan sürün ve havuçlu harcı yayın. Son yufkayı da aynı şekilde yerleştirip sütlü karışımı sürün. Patatesli harcı yayıp sıkı rulo şeklinde sarın. Fırın tepsisine yerleştirip üzerine çırpılmış yumurta sarısı sürün. Çörekotu ve susam serpin.

Önceden ısıtılmış 200 derece fırında üzeri kızarana kadar pişirin. Dilimleyip sıcak veya ılık olarak servis edin.

Diğer Yazılar