Tavuk Faita (Avokado Sos ile)

Tavuk Faita (Avokado Sos ile)

Hazırlanışı:

Bir adet chili biberini ve sarımsağı ince kıyın. Limon kabuğu rendesi, kimyon, kırmızı toz biber, tuz, karabiber ve göz kararı zeytinyağıyla hepsini karıştırın.

Kırmızı soğan, sarı ve kırmızı biberleri uzunlamasına aynı boyda olacak şekilde kesin.

Geniş ve yayvan bir kaba tavukları, soğan ve biberleri koyun. Üzerine hazırladığınız sosu ilave edin. Üzerine bir strech filmle kapatıp biraz bekletin.

Bu arada avokado sosunu hazırlayın. 2 adet avokadoyu soyup bir kaseye koyun. 1 limon suyunu sıkın. Domatesin çekirdeklerini çıkarın ve kırmızı soğanla birlikte küçük küplere kesip ekleyin. Birkaç damla acı sos ve tuzla tatlandırın. Arzuya göre kişniş ekleyebilirsiniz. Hepsini karıştırın ama fazlada parçalamayın.

Avokado sos, süzme yoğurt ve rende cheddar peynirini küçük kaplara koyun. Tortillaları temiz bir beze sararak fırında ısınmaya bırakın.

Marine kabından tavukları alıp kızdırdığınız izli tavada her iki tarafını pişirin. Daha sonra 4-5 dakika kenarda bekletin ve biberler boyunda dilimleyin.

Soğan ve biberleri yumuşayana kadar soteleyin.

Servis için bir ahşaba tavukları alın. Sebzeleri kenarına koyun.Küçük kapları etrafına dizin. Fırından tortillaları çıkarıp koyun. Limon dilimi ve kişnişle beraber servis edin.

 

Avokado Sos:

Kaynak: ardanın mutfağı

Diğer Yazılar