Rulo Şöbiyet

Rulo Şöbiyet

Yapılışı:

Süt, 3 yemek kaşığı toz şekeri, 1 çubuk vanilyayı ve irmiği tencereye ekleyin, orta ateşte karıştırarak koyu bir muhallebi pişirin.

Ayrı bir tencerede tereyağını eritin (kızdırmadayın, erimesi yeterli). Muhallebi tenceresini ateşten aldıktan sonra Hotpoint el blendırı ile düşük devirde muhallebiyi çırpmaya başlayın, erittiğiniz tereyağından 2 yemek kaşığı muhallebiye ekleyin ve çırpmaya devam edin.

Muhallebiniz ılınmaya başlayınca kadar çırpın. Muhallebi yufkayı parçalamayacak ısıya geldiğinde tatlıyı sarmaya başlayabiliriz.

Yufkanın ilk katını tezgaha serin. Erittiğiniz tereyağını fırça yardımıyla kyufkanın üzerine sürün. Bu şekilde tam 20 kat yufkayı üst üste koyun.

Pişireceğiniz tepsinin genişliğine göre en az 4 parmak kalınlığında şeritler halinde kesin. (Toplam 16 kare çıkacak)

Ardından üzerine önce muhallebiyi ardından blendırdan geçirdiğiniz cevizlerden serpip rulo yapın. Rulolarınızı çok sıkı sarmayın ve tepsiye dizin.

Bütün yufkalar bittiğinde kalan tereyağını yufka rulolarının üzerine gezdirip 200 derecelik önceden ısıtılmış fırında üzeri kızarana dek (yaklaşık 30 dakika) pişirin.

Tatlıları fırına verdiğiniz zaman bir yandan da tatlının üzerine dökmek için şerbet malzemelerini, yani 3 su bardağı şeker ve 3,5 su bardağı suyu bir tencerede ateşe koyun.

Şerbet tatlı fırından çıktıktan sonra sıcak olarak üzerine dökün. 2 saat dinlendirdikten sonra servis edin.

Diğer Yazılar