Tophane Kebabı

Tophane Kebabı

Hazırlanışı:

Patlıcanların saplarını kesin, kabuklarını alacalı soyun. Tam ortasından ikiye bölün. Her yarım patlıcanın ortasını biraz çukurca oyun, altlarını yuvarlak kesin. Böylece patlıcanlara tas şekli vermiş olacaksınız. Üzerlerine tuz serperek 20 dakika dinlendirin. Margarini kızdırın, patlıcanları pembeleşinceye kadar kızartın ve patlıcanları delikli kepçe ile alarak tepsiye yerleştirin.

Diğer taraftan bir tencereye az yağlı kuşbaşı koyun etini, küçük küçük kıyılmış soğanı ve sadeyağı koyup tencerenin kapağını kapatın. Arada bir karıştırarak kısık ateşte kavurmaya bırakın. 

Et ve soğanlar sularını salıp tekrar çekince tuz, karabiber ile kabuklan soyulmuş, çekirdekleri çıkarılmış küçük domatesi ve sıcak suyunu ilave edin. Orta ısıdaki ateşte 1,5-2 saat süreyle pişirin. Etler iyice yumuşayınca tepsiye dizdiğiniz patlıcanların ortalarına uzunlamasına eşit olarak dizip yayın. 

Etlerin üzerilerine de bir domatesi yuvarlak yuvarlak kesip, her bir tanesini kapak olarak yerleştirin. Domateslerin üzerine de birer tane yeşil biber oturttuktan sonra, tencerenin içindeki salçalı suyu tepsiye dökün. Tepsiyi orta ısıdaki fırına sürün. 20-25 dakika daha pişirin.

Diğer Yazılar