Güveçte Tavuklu Türlü

Güveçte Tavuklu Türlü

Tavuk kanatlarını yıkayın.Patlıcanların sap kısımlarını kesin.Alacalı soyarak,uzunlamasına  4’e bölün  ve parmak şeklinde  doğrayın.Tuzlayarak bekletin.Soğanları küp şeklinde doğrayın.Sarımsakları ince ince dilimleyin.Domateslerin 3 tanesinin kabuklarını soyun,çekirdeklerini ayıklayıp,küp küp doğrayın.Çarliston biberleri de ince doğrayın.

Tencerede 2 çorba kaşığı tereyağını eritin.Soğan,sarımsak ve tavuk kanatlarını içine atıp orta ateşte 10 dak. kavurun.Domatesleri ekleyin.Suyunu çektikten sonra biberi de koyup biraz daha pişirin.5 su bardağı sıcak suyu ilave edin.Kapağını kapatıp orta ateşte pişmeye bırakın.Tavukların pişmesine yakın,tuzu ve karabiberi  ilave edin.15 dak pişirip ateşten alın.

Yeşil fasulyelerin kenarlarını ayıklayıp ince ince kesin.Kabakların kabuğunu soyup parmak şeklinde kesin.1 domatesin kabuğunu soyup,çekirdeklerini çıkarın,ufak ufak doğrayın.Dolmalık biberleri büyük parçalar şeklinde kesin.Bamyaları ayıklayın.sirkeye basıp ovun,bir kenarda bekletin.

Ayrı bir tencereye 2 çorba kaşığı tereyağını koyun.Fasulyeleri içine atıp,orta ateşte biraz çevirin.Kabakları ekleyip karıştırın,kendi suyuyla biraz pişirin.Domatesi ekleyip pişirmeye devam edin.

Bamyayı bol suda yıkayıp süzün.Bamya ve biberin birazını ayırın,geri kalanı tencereye ilave edin.

Pişmiş tavuk kanatlarınınsuyunu süzün,etlerini bir kenarda saklayın.Tavuk suyunu ve 5 su bardağı sıcak suyu sebzelerin üzerine dökün.Tencerenin kapağını kapatın,orta ateşte sebzeler pişinceye kadar bırakın.

Tuzlanmış patlıcanları yıkayıp,kurulayın.Kızgın yağda altın sarısı renginde kızartın.Üzerini tuzlayın.

Isıtılmış büyükçe bir güvece once tavuk kanatlarını yerleştirin.Üzerine sebzeleri suyu ile beraber kaynar halde dökün.Sonra kızarmış patlıcanları,ayırdığınız biber , bamya ve domates parçalarını dizin.

150 derecede ısıtılmış fırında kapağı kapalı olarak 15 dak,sonra kapağı açık olarak 5 dak daha pişirin.

Diğer Yazılar